Aktuality

Maserati klub a V.ročník South Bohemia Classic 2014 v Českém Krumlově

5. ročník soutěže klasických a sportovních vozidel odstartoval v pátek 5. září v 19 hodin na krásném a malebném náměstí v Českém Krumlově. Akce se konala za běžného silničního provozu a závodilo se v několika kategoriích. Kategorie Classic - vozy do roku 1984, Kategorie Exclusive - sportovní vozy vyrobené po roce 1984, Dámský pohár a Maserati Trofeo - zvláštní kategorie pro členy Maserati klubu.

Soutěž se jela dle šipkového itineráře a rozhodujícím kritériem pro hodnocení soutěžících byl součet trestných bodů z jednotlivých testů přesnosti, kterých bylo 12. V každém testu přesnosti platilo, že 1 trestný bod = odchylka 0,01 sekundy od předepsaného času.

Vše začíná zcela nevinně. Představte si, že jedete uprostřed lesa ve vojenském prostoru a najednou vidíte praporek. Zastavíte a hned vám ruka podává do okénka papír se dvěma údaji: 26 900 dm, 3,50 min. A teď jeďte! Dobrý navigátor se v tu chvíli dovtípí, že jde o pokyny k tajné rychlostní zkoušce. Zkušenému dojde, že má ujet 2,69 km za 3 minuty a 30 sekund. Nikde přitom nesmíte zastavit a na cíl nevidíte. Klíčem k úspěchu rozluštění této hádanky je výpočet rychlostního průměru. Když víte, jak nato, je to snadné spočítat - vzdálenost v metrech lomeno čas v sekundách a to celé krát 3,6. Výsledkem je průměrná rychlost v km/h, kterou byste měli zdolat vytýčený úsek. 

Na páteční deštivý start dorazilo kolem 80 vozů. Z našeho klubu dorazilo šest vozů. Na posádky čekala náročná noční etapu v délce přes 120 km. Trasa vedla českobudějovickem a lipenskem. Sobotní etapa, dlouhá přes 250 kilometrů zavedla soutěžící naopak do Novohradských hor, na třeboňsko, kaplicko a zpět do Dolní Vltavice, kde byl cíl soutěže a ubytování v hotelu Relax.

Členové Maserati klubu měli poprvé možnost setkat se s profesionálně organizovanou opravdovou soutěží, kde nebyl prostor na spanilou jízdu, ale šlo o čas a přesnost.

Kategorie Exclusive, v které jeli také vozy Maserati závodilo celkem 19 sportovních vozů. Dvě Hondy NSX, několik Porsche 911 a 993, Lancia Fulvia HF, několik Mercedesů, BMW Alpina, Chevrolet Corvette, Toyota Corolla AE86 a další vozy. První místo po zásluze obsadil pan Daniel a Dana Pavlíčkovi s Hondou NSX z roku 1990 s 1218 body. Zástupci Maserati klubu skončili na 10. a 13.místě. Desátí dojeli Josef Beneš a Jana Žáčková na Maserati Biturbo Spider z roku 1989. Třináctí dojeli Oldřich a Dagmar Smolovi na Maserati Quattroporte IV z roku 1997. Ostatní členové klubu nedojeli.

Obdobná situace nastala i v Kategorii Maserati Trofeo. Tato kategorie byla vypsána pouze pro vozy Maserati a účastnilo se jí 6 vozů Maserati. Z šesti posádek nakonec cíl závodu spatřily pouze dvě výše jmenované posádky.

Absolutními vítězy kategorie Classic se stala posádka Petr a Tomáš Fialovi s vozem Austin Healey 100/4 z roku 1956 s pouze 575 body. Celá akce byla labutí písní nastupujícího babího léta a nebylo posádky, která by si závod patřičně neužila.

Oldřich Smola