Aktuality

Maserati Mostro

Nové Maserati monstrum (z italského il mostro) představené Zagatem v nedávné době není úplnou novinkou. Je to ukázka jedné z libůstek, kterou si prémioví výrobci čas od času mohou a musí dovolit. Maserati si za celou svou bohatou historii libuje v mnoha zvláštnostech. Jednou z nich je obliba omlazování některých typových řady v pravidelných nebo zcela nepravidelných cyklech. Ukázkou pravidelných cyklů a obměn je typová řada Quattroporte. Tato typová řada se se železnou pravidelností od počátku šedesátých let dožila již šesté generace. Ukázkou nepravidelné řady je Ghibli, které v loňském roce omládlo ve svém třetím pokračovateli.

Mostro je ukázkou toho, jak je automobilka otevřená italským karosářským dílnám. Podívejme se na to na příkladu velmi populárního Maserati 3500. Tento model byl dlouho nejprodávanější Maserati od konce 50. let minulého století. Vedle brilantní motorizace tomu jistě přispěla také skutečnost, že návrhem karosérie bylo pověřeno hned sedm italských karosáren. Od milánské firmy Touring přes turínskou Fruu, Boneschi, Moretti, Bertone a Vignale. Poslední čtyři firmy dodaly karosérii pouze k několika podvozkům. V coupe jasně dominovala karosárna Touring, ve spiderech designové studio Vignale.

Maserati Mostro patří do kategorie nepravidelných libůstek automobilky. Černý závodní prototyp postavený na oslavu století značky Maserati se představil na letošní slavné italské Concorso d’Eleganza di Villa d’Este. Tradice spolupráce Maserati a Zagata je opravdu dlouhá. Již v 30.letech spolupracovalo Zagato s Maserati na designu Tipo 26 Sport. Nové monstrum navazuje nejen na tradici, ale také na svého předchůdce z druhé poloviny 50.let. Tehdy na podvozek a motorizaci  závodního speciálu Maserati 450 S postavil pro Zagata novou karosérii Frank Costina. Tento závodní speciál byl výhradně určen pro čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans v roce 1957. Stirlig Moss sice v závodě po třiceti kolech odstoupil, ale esenci svého předchůdce nové Mostro jistě má. Karosérie z uhlíkových vláken ma typický tvar svého tvůrce včetně klasického prvku - zkrácené zádi, které se říká „coda tronca“ - krátký ocas.

Karbonový monokok je postaven na osmiválcové motorizaci Zagatem blíže nespecifikovaného výkonu. Zdá se však, že by mohlo jít o některou z úprav aktuálního osmiválce z Maserati GranTurisma Stradale. U 1000 kg těžkého kupé bude mít jistě výkonu nazbyt. Do prosince 2015 slíbila karosárna Zagato vyrobit 5 kusů tohoto krasavce pouze v černé a červené barvě.                                               

Oldřich Smola

https://www.high-endrolex.com/7