Aktuality

Maserati a ženy na trati

„Buď jsem byla odvážná nebo neohrožená nebo lehkomyslná.

Říkejte tomu, jak chcete, prostě jsem chtěla jet plnou rychlostí.“

Maria Teresa de Filippis ( 1926–2016)

 

Maria Teresa de Filippis byla první ženou, která se kvalifikovala na Velkou cenu Formule 1. A bylo to za volantem vozu Maserati 250F. Její příběh se vyznačuje vášní a neohrožeností, a proto Maserati u příležitosti Mezinárodního dne žen oslavuje právě ji.

Maria Teresa de Filippis se narodila v Neapoli v roce 1926 a rozhodla se vzít vstup do světa automobilového závodění téměř jako výzvu. V roce 1984 se zúčastnila svého prvního závodu. A v pouhých 22 letech vyhrála 10km závod Salerno–Cava de 'Tirreni ve třídě 500 ccm v kategorii cestovních vozů a přesvědčivě porazila své mužské kolegy. Toto úplně první vítězství zažehlo její vášeň pro závodění a v následujícím roce triumfovala v několika závodech v kategorii 750 ccm.

V letech 1953–1954 se přemístila do vozu Osca 1100 ccm, ve kterém zvítězila ve 12hodinovém závodě v Pescaru, v Trullo d’Oro, Catania–Etna a na okruzích Caserta a Syracuse.

Rok 1955 byl rokem, kdy Maria Teresa de Filippis přestoupila do vozu Maserati 2000 A6GCS. V článku, který napsala o svém závodním období, řekla: „… výkonný vůz, se kterým jsem měla pocit, že můžu dělat cokoli... a dělala jsem to.“ A dodala: „Chudák auto! Tolik působivých nehod, ale taky tolik vítězství!“. A tím nejvýznamnějším z nich bylo vítězství v závodě Catania–Etna v rekordním čase, který nikdo nepřekonal další tři roky. Na šampionátu ve třídě 2000 ccm dojela v roce 1955 na druhém místě.

V roce 1958 Maria Teresa de Filippis za volantem soukromého vozu Maserati 250F debutovala ve Velké ceně v Syracuse a pak závodila ve své první Velké ceně světového šampionátu formule v Belgii. V automobilových závodech už soutěžilo mnoho žen, ale pouze Maria Teresa drží jedinečný rekord, který nelze zlomit ani se mu nelze vyrovnat. Už navždy bude první ženou ve Formuli 1.

Protože dokázala obstát v prostředí, které do té doby bylo považováno za výhradně mužské, získala si Maria Teresa respekt a uznání od svých rivalů v tomto sportu a přinesla na závodní trať hodnoty, kterými se Maserati řídí dodnes: troufalost, eleganci a výkon.

Maserati a Maria Teresa de Filippis představují vítěznou kombinaci. Jejich příběh je příběhem houževnatosti, odvahy a neohroženosti. Příběhem touhy a odhodlání čelit technickým, fyzickým i osobním výzvám, přeměnit je na příležitosti a hledět přitom s odhodláním do budoucnosti.

I pět let po její smrti definuje význam a důležitost úspěchů Marie Teresy de Filippis hodnoty značky Maserati a inspiruje všechny ženy, které dnes chtějí v této branži pracovat. Speciální video zveřejněné na sociálních sítích při příležitosti 8. března tyto ženy spojuje a oslavuje.

https://www.high-endrolex.com/7